Wkłady Medicool ®

Charakterystyka wkładów żelowych

n Polietylen/EVA mieszanka – worek polimerowy – zgrzewany termicznie
n Poliuretanowa – gąbka
n 0°C wodny PCM*
* PCM zawiera 0.20%(+/-0.05%) Acticide LA0614

(aby sprawdzić kartę charakterystyki wejdź na www.laminarmedica.co.uk)

Wkłady żelowe Luminar Medica

Dostawa wkładów żelowych

Większe wkłady żelowe Medicool®, (MC-3T, MC-3S, MC-28T, MC-28S, MC-90, oraz MC-95), które nie są opakowane w pudełka z tektury falistej, dostarczane są w zbiorczych opakowaniach odpornych na lekkie uszkodzenia mechaniczne.

Mniejsze wkłady żelowe Medicool® , (MC-3, MC-10, MC-11, MC-15, MC-20, MC-28 i MC0…), są zapakowane zbiorczo w mocne kartony zewnętrzne. Ilości wkładów są podane na ulotce.
Pudełka po zdjęciu z palety nadają się do składowania w pomieszczeniu o kontrolowanej temperaturze powietrza, można również przechowywać wkłady oddzielnie na półkach. Nie powinno się stosować ostrych narzędzi takich jak noże lub nożyczki do otwierania opakowań zbiorczych, ponieważ może to uszkodzić wodoszczelne woreczki polimerowe.

-18°C (+/ – 5°C)

Wizualizacja wkładu żelowego w temperaturze ujemnej

+5°C (+/- 3°C)

Wizualizacja wkładu żelowego w temperaturze dodatniej

Zalecany sposób przechowywania wkładów żelowych

Wkłady żelowe Medicool® dostarczane są w opakowaniach kartonowych. Aby odpowiednio przygotować wkłady do wysyłki należy przechowywać je na półkach tak, aby powietrze miało swobodny przepływ (minimum 50 mm) pomiędzy kartonami. Pojedyncze wkłady żelowe Medicool® powinny być ułożone na płasko na półkach, ale nie więcej niż 4 szt. wkładów jeden na drugim, przy zachowaniu minimum 50 mm na swobodny przepływ powietrza między kolumnami.

Zaleca się następujący minimalny okres przechowywania wkładów żelowych Medicool:

Mrożone (-18°C, +/- 5°C) – 48 godzin.

W lodówce (+5°C, +/- 3°C) – 24 godzin.

Informacje te oparto na badaniach w warunkach laboratoryjnych.

Obsługa

UWAGA

Wkładów Medicool nie powinno się zamrażać do temperatury poniżej -40°C, takie działanie może spowodować uszkodzenie wodoszczelnego poszycia wkładu. Z wkładami żelowymi Medicool® należy obchodzić się ostrożnie, zwłaszcza gdy są zamrożone, aby uniknąć uszkodzenia, które mogły by spowodować ich niezdolność do użycia.

Nieostrożne postępowanie – na przykład:

  • zamrożony wkład Medicool® spada na ziemie,
  • jest przechowywany na szorstkiej nawierzchni,
  • ma styczność z ostrymi lub szorstkimi powierzchniami,

Na skutek takich działań może dojść do przebicia wodoszczelnego woreczka wykonanego z polimeru i spowodować wyciek czynnika chłodniczego. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli wkłady Medicool® będziemy zamrażać razem. Należy rozdzielić wkłady ręcznie i unikać stosowania jakiegokolwiek rodzaju ostrych przedmiotów, które mogłyby przebić woreczek polimerowy.

Ponowne użycie wkładów

Wkłady Medicool® mogą być wielokrotnie używane jeśli obchodzi się z nimi ostrożnie. Przed ponownym użyciem należy sprawdzić na dwa sposoby czy wkład nie został uszkodzony – kontrola wizualna – należy sprawdzić czy woreczek polimerowy nie został uszkodzony, wkład wymaga również kontroli wagowej. W przypadku ubytku lub różnicy wagi większej niż podanej w instrukcji tabeli tolerancji wagowej, nie należy używać takiego wkładu. Wkłady należy kontrolować bardzo dokładnie – ewentualne przebicia mogą być niewidoczne jeśli wkład jest zamrożony. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy wymienić niepewne wkłady na nowe.

Kondensacja wkładów żelowych

Proces kondensacji jest spowodowany rozmrażaniem wkładu, gdzie wahania temperatury, wilgotności lub wilgoci są wysokie. Szczególnie należy poddać kontroli wkłady, które mają być użyte do transportu produktów wrażliwych na wilgoć w izolowanych systemach transportowych.
W przypadku dużych wkładów Medicool® ma miejsce zwiększony poziom kondensacji z uwagi na wilgoć, która jest wchłaniana również przez opakowanie z kartonu falistego.