Transport w modyfikowanej atmosferze produktów spożywczych ma na celu przedłużenie świeżości produktów, które są transportowane. Modyfikowana atmosfera w opakowaniach ogranicza naturalne procesy odpowiedzialne za psucie się żywności. Przy zwiększonym popycie na świeżą żywność zmienię ulegają warunki transportu, które do tej pory transportowane były z zachowaniem zimnego łańcucha dostaw. Transport odbywał się w temperaturze poniżej w stanie zamrożonym lub poniżej -50°C w stanie głębokiego mrożenia. W warunkach niskich temperaturze mięso nie psuje się, niemniej jednak nie można tutaj mówić o stanie świeżości produktów, jakiego poszukuje obecny konsument. Zamrożenie żywności przedłuża jej żywotność, niemniej jednak taki stan wpływa ja jakość zamrożonych produktów. Przy zwiększającym się popycie na produkty świeże, bez konserwantów o dużej trwałości i gotową do spożycia po krótkiej obróbce termicznej trzeba było opracować nowe technologie przechowywania żywności. Odpowiedzią na wymagania konsumentów jest żywność pakowana z wykorzystaniem gazów i atmosfery gazowej. Tak samo transport produktów spożywczych odbywa się w opakowaniach zbiorczych z wykorzystaniem zmiennej atmosfery. W opakowaniach zbiorczych używa się dwutlenku węgla, który pochodzi z suchego lodu.

Dwutlenek węgla w opakowaniach

Dwutlenek węgla do transportu pozyskiwany jest z suchego lodu, który w skomplikowanym procesie produkcyjnym jest wykonany z ciekłego dwutlenku węgla. Po jego zestaleniu uzyskiwany jest suchy lód pod postacią granulatu, bloków oraz plastrów suchego lodu. W procesie sublimacji, zamianie suchego lodu w gaz uzyskiwana jest bardzo duża ilość dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla wypełnia całe opakowanie, w którym są przewożone produkty spożywcze, mięso, ryby lub przetwory. Zastąpienie tlenu w opakowaniach do transportu żywności dwutlenkiem węgla wydłużania okresu przydatności do spożycia. Dzięki zmienionej atmosferze można transportować wyroby mięsne i nie tylko na dalsze odległości bez konieczności ich zamrażania. Na sklepowe półki trafiają wówczas świeże produkty, ponieważ brak tlenu to brak procesów rozkładu. Najważniejszym i używanym od wielu lat składnikiem mieszanin gazowych jest dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla wykazuje właściwości bakteriostatyczne i jest najbardziej efektywny w hamowaniu rozwoju tlenowej mikroflory zepsucia.

Modyfikowana atmosfera

 

Obecnie obserwuje się gwałtowny rozwój nowych technik w dziedzinie pakowania i konserwowania artykułów żywnościowych. Ze względu na zmiany w podejściu do odżywania przez konsumentów należało zmienić nie tylko przechowywanie produktów, ale również transport. Wiadomo nie od dziś, że transport artykułów spożywczych w nieodpowiednich warunkach generuje straty. Co roku marnuje się niesamowite ilości produktów spożywczych, które to straty wynikają z nieodpowiednich warunków transportu oraz przechowywania. Aby tego uniknąć poszczególne partie mięsa i przetworów pakowane są w pojedyncze opakowania, w których panuje modyfikowana atmosfera. Do modyfikacji atmosfery w poszczególnych opakowaniach używa się gazu: azotu, dwutlenku węgla i tlenu oraz tlenku azotu i węgla, dwutlenku siarki lub innych gazów. Azot jest gazem obojętnym w stosunku do żywności. Słabo rozpuszczalny w wodzie oraz w tłuszczach. Charakteryzuje się stosunkowo niską aktywnością antybakteryjną lub jej brakiem. W mieszaninach gazowych do modyfikacji atmosfery unika się obecności tlenu, chociaż jest on potrzebny w ograniczonych ilościach jedynie do gazowego pakowania mięsa dla utrzymania jego naturalnej barwy. Tlenu używa się również w opakowaniach do owoców i warzyw, aby po zapakowaniu nie powstrzymać całkowicie ich procesów oddechowych. Oczywiście tlenu jest stosunkowo niewiele.

W przemyśle spożywczym spotykamy dwie metody modyfikowania atmosfery gazowej:

  • pakowanie próżniowe 
  • pakowanie z gazem

Pakowanie próżniowe polega na zapakowaniu produktu w folię o niskiej przepuszczalności dla tlenu. Usuwane jest z opakowania powietrze, które zamykane jest hermetycznie. Pakowanie gazowe polega na usunięciu powietrza z opakowania zastąpieniu go mieszkanką gazów. Pakowanie gazowe stosowane jest również do pakowania produktów delikatnych i kruchych. W technice tej usunięte powietrze z opakowania zastępuje się odpowiednią mieszaniną gazową i szczelnie się je zamyka.

Przechowywanie produktów w modyfikowanej atmosferze

 

Mięso świeże powinno być przechowywane w temperaturze od 0°C do 2°C. Mięso wędzone oraz sery w temperaturze 1°C do 3°C Owoce takie jak jabłka w temperaturze 4°C do 6°C, a pomidory w temperaturze 5°C do 10°C. To, co może zaskoczyć większość konsumentów pieczywo w środowisku gazowym, pizza oraz produkty suche mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Pakowanie gazowe nie jest modą a koniecznością dlatego też w Europie większość dużych firm, które pieką pieczywo stosują pakowanie gazowe. W szczególności pakowane jest pieczywo krojone, bułki, a nawet ciasta. Pieczywo pakowane w modyfikowanej atmosferze zachowuje bardzo długo swoją świeżość, tym samym odnotowuje się pomału coraz mniejsze straty w tej branży. Niektórzy dostawcy żywności rozpoczęli już pakowanie w zmiennym środowisku gazowym sałatek, sera oraz gotowych dań, które po dostarczeniu ich do domu można szybko podgrzać i zjeść bez konieczności ich rozmrażania.

Transport OCS w modyfikowanej atmosferze

Firma OCS od wielu lat realizuje transport produktów spożywczych, mięsnych, ryb i owoców w modyfikowanej atmosferze. Jest to transport w dwutlenku węgla, który pochodzi z suchego lodu. W trakcie sublimacji powstaje w dużych ilościach zimny dwutlenek węgla, który otacza produkty spożywcze. Mimo niskiej temperatury suchego lodu -78°C produkty nie są poddawane procesowi zamrażania. Transport w modyfikowanej atmosferze stosowany jest do utrzymania odpowiedniej jakości i przedłużenia świeżości żywności gotowej do spożycia. Produkty spożywcze transportowane w modyfikowanej atmosferze zachowują naturalny smak, aromat i wartości odżywcze.