logistyka-w-transporcie-krwi-pepowinowejTransport krwi pępowinowej, jaki wykonujemy to odpowiednia organizacja, logistyka działu przesyłek medycznych i farmaceutycznych firmy OCS. Krew jest dostarczana do banku krwi w zestawie, który znajduje się w szpitalu, z którym placówka banku podpisała umowę. Dostarczana jest w zestawie, który pozwala na pobranie krwi pępowinowej zaraz po narodzenie się dziecka oraz przechowywanie krwi na czas transportu. Opakowanie do transportu krwi pępowinowej pozwala na jej przechowywanie od 24 do 36 godzin a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Krew pępowinowa po pobraniu mieszana jest z substancją, która zapobiega jej krzepnięciu niemniej jednak, aby komórki macierzyste dodarły na miejsce i można by je przechowywać istotny jest czas dostarczenia do banku krwi pępowinowej. Im szybciej tym lepiej, ponieważ na miejscu krew pępowinowa przechodzi badanie a dopiero później jest zamrażana i przechowywana w ciekłym azocie w temperaturze do -190°C.

Logistyka w transporcie krwi pępowinowej

W zależności od dnia tygodnia, pory dnia i lokalizacji szpitala firma OCS dobiera najlepszą formę transportu. Logistyka w transporcie krwi pępowinowej jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ reakcja na zamówienie musi być natychmiastowa. W przypadkach nagłych (niejednokrotnie takie sytuacje się zdarzają) krew pępowinowa jest dostarczana do banku krwi poprzez transport łączony. Lotniczy z drogowym. Wykorzystujemy następujące formy transportu krwi pępowinowej:

Transport drogowy samochodem z agregatem chłodniczym w formie transportu dedykowanego. Od placówki medycznej do banku krwi pępowinowej, w której będzie przechowywana.

Transport kolejowy łączony z transportem drogowym.

Transport drogowy łączony z transport lotniczy. W przypadku transportu łączonego, lotniczego z drogowym krew pępowinowa jest dostarczana przez uprawnionego pracownika firmy OCS do miejsca przeznaczenia. 

Czas dostarczenia krwi pępowinowej

komorki-macierzysteDzięki odpowiedniej logistyce 100% przesyłek dociera do miejsca przeznaczenia w ciągu 24 godzin od zgłoszenia lub krótszym, kiedy otrzymamy takie zgłoszenie zaraz po pobraniu krwi pępowinowej. Nad całym procesem transportu czuwa osobny dział firmy OCS realizujący transport medyczny i farmaceutyczny. Połączenie wiedzy z zakresu logistyki transportu drogowego i lotniczego z wysokiej klasy środkami technicznymi, pozwala nam na zapewnienie stałej, kontrolowanej temperatury podczas całego procesu dostarczenia przesyłki. Transport krwi w kontrolowanej temperaturze nie jest dla nas rządną nowością i wykonujemy go od wielu lat dla placówek medycznych oraz firm farmaceutycznych.

Kontrolowana temperatura podczas transportu krwi pępowinowej

przechowywanie-krwi-pepowinowejZarówno temperatura podczas transportu krwi pępowinowej, jak i aktualna pozycja pojazdu znajdują się pod stałą kontrolą zespołu specjalistów firmy. Samochody firmy OCS wyposażone są w agregaty chłodnicze z możliwością podłączenia zasilania zewnętrznego. Umożliwia to utrzymanie wymaganej temperatury w trakcie ruchu pojazdu i podczas jego postoju. Po dostarczeniu przesyłki z krwią pępowinową udostępniamy wydruk zakresu temperatur, jakie występowały podczas całego procesu dostarczenia przesyłki. Nasi zleceniodawcy mogą mieć pewność, że krew pępowinowa znajduje się pod stałą kontrolą, a transport między miastami bądź województwami przebiega sprawnie i bezpiecznie. Kontrolowana temperatura podczas transportu krwi pępowinowej jest dla nas priorytetowa zarówno na krótkich dystansach jak i transporcie pomiędzy województwami.

Dlaczego krew pępowinowa?

 

krew-pepowinowaW wyniku wielu badań okazuje się, że komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej mają większą dynamikę proliferacyjną w porównaniu z komórkami macierzystymi pozyskiwanymi u dorosłego człowieka ze szpiku lub krwi obwodowej. Zamrożenie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej zapobiega ich starzeniu się i urazom, które mogą wystąpić w komórkach w trakcie dorastania i życia człowieka. W zasadzie nie zawierają one komórek nowotworowych, które powstają w kolejnych latach życia pod wpływem środowiska zewnętrznego, odżywiania, stresu itp. Jest jeszcze jeden problem a mianowicie dopasowanie szpiku dawcy i biorcy jest bardzo trudne, gdyż zwykle wymagana jest tzw. „pełna zgodność”. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej charakteryzuje mniejsza liczba (lub wcale) powikłań u biorcy. Oznacza to, iż przechowując krew pępowinową istnieje więcej możliwości przeprowadzenia przeszczepień pomiędzy członkami rodziny. Przechowywanie komórek macierzystych w baku krwi pępowinowej ma jeszcze jedną zaletę. Natychmiastowa dostępność komórek macierzystych w momencie wystąpienia potrzeby ich wykorzystania w leczeniu daje nam pewność szybkiego powrotu do zdrowia.