swiateczny-transport-rybŚwiąteczny transport ryb rozpoczął się na dobre, ponieważ w naszej tradycji ryba w wigilię musi być. Tradycyjnie króluje na naszych stołach karp oraz śledź przyrządzony na wiele sposobów niemniej jednak z roku na rok widać jest, że tradycyjne menu przechodzi przeobrażenia. Tradycja tradycją, ale jakoś ten wigilijny stół trzeba urozmaicić, dlatego też pojawiają się na nim produkty i potrawy, których do tej pory nie widzieliśmy. Z roku na rok konsumujemy coraz więcej owoców morza, które pochodzą czasami z bardzo daleka, dlatego transport ryb oraz innych dobroci zimnego lub cieplejszego morza rozwija się cały czas.  Czy ktoś by pomyślał sobie, że na wigilijnym stole zawitają krewetki, homar i inne owoce morza bardziej luksusowe? Pewnie nie, ale coraz częściej się pojawiają i nie tylko, dlatego że niektóre owoce morza są drogie, więc jeżeli się pokazują na święta to znak, że gospodarza na to stać. Otóż nie, pojawiają się, ponieważ są one dostępne w marketach, na co dzień a nie od święta.

Transport ryb na święta

transport rybPowrócimy jednak na chwilę do naszego tradycyjnego karpia, który jest transportowany do sklepów dwa lub trzy tygodnie wcześniej. Transport żywych ryb odbywa się poprzez przewoźników, którzy posiadają licencję na przewóz żywych ryb. Firma realizująca transport ryb żywych musi posiadać samochody wyposażone w instalacje natleniające i napowietrzającą wodę. Brak napowietrzania skutkuje zawsze tym samym. Śnięciem ryb a to generuje straty, ponieważ śnięte ryby są o wiele tańsze niż żywe. Pamiętam jak będąc dzieckiem moim zadaniem na święta było kupienie żywego karpia i wpuszczenie go do wanny. Dla innych domowników było to utrapieniem, ponieważ nie można było się przez parę dni wykąpać, ale……karp miał się dobrze. Miał się dobrze, ale do czasu, gdy przyszła wigilia. Oczywiście karp miał się dobrze wówczas, gdy parę dni wcześniej nalałem wannę wody po to, aby wyparował z niej chlor. I tak przechodzimy do warunków przechowywania ryb.

Warunki przetrzymywania ryb

Podstawową kwestią w każdym sklepie są warunki przetrzymywania żywych ryb. Aby ryby były świeże muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby dożyły do momentu zakupu. Ryby i to nie tylko karp powinny się znajdować się w basenach z czystą wodą, w której znajduje się tlen. Muszą być one wcześniej natlenione i po wpuszczenie ryb woda musi być systematycznie zmieniana. Niestety widać jest przed świętami tragiczne traktowanie ryb, które posiadają mały zbiornik wodny z wodą wypełnioną śluzem karpia. W tak małych zbiornikach ryby są ledwo żywe a dodatkowo śluz zatyka im skrzela doprowadzając do ich uduszenia, śnięcia.

Ryby śnięte to takie, które pozbawiono życia wskutek uduszenia, a ryby zabite to ryby pozbawione życia w sposób mechaniczny. Smakosze ryb dokładnie potrafią określić poprzez smak ryby, która została uduszona a która zabita.

Kupując ryby w sklepie a w szczególności karpia warto zwrócić szczególną uwagę na warunki przechowywania żywych ryb. Żywe ryby muszą oddychać, dlatego woda w zbiorniku, która posiada tlen i jest wymieniana będzie czysta, przejrzysta. Optymalna temperatura wody powinna wynosić poniżej 10 °C i posiadać odpowiednie pH. Pamiętajmy – Warunki przetrzymywania ryb przekładają się na ich smak. Pamiętajmy również i o tym, że transport do domu ryby wyłowionej w sklepie nie powinien być dłuższy niż 2 godziny w temperaturze do 5 °C lub tylko 20 min. przy temperaturze powyżej 10 °C. Przenoszenie żywej ryby ze sklepu do domu w reklamówce to porażka, ponieważ ryba nie ma jak i czym oddychać. W markecie lub odpowiedzialnych mniejszych sklepach można kupić odpowiednie opakowania do transportu żywej ryby.

 

Transport ryb w zimnym dwutlenku węgla

owoce-morzaJak zwykle przed świętami firmy transportujące ryby mają pełne ręce roboty tak samo i firma OCS przeżywa wzrost zamówień transportowych. Realizując transport ryb w suchym lodzie i tak w ciągu roku mamy, co robić niemniej jednak przed świętami zamówienia są zgoła inne. Przed świętami króluje transport świeżych ryb a realizujemy takie zamówienia w suchym lodzie niemniej jednak nie zamrażając ryb a otaczając je zimnym dwutlenkiem węgla. Gdyby świeże ryby zasypać suchym lodem, który posiada temperaturę – 78 °C to bardzo szybko zamarzłyby na kamień. Świerże ryby to takie, które nie są poddawane zamrożeniu a transportowane i przechowywane są w odpowiednich warunkach gwarantujących ich świeżość. Transportowane w dwutlenku węgla, który powstaje poprzez sublimację suchego lodu gwarantuje, że ryby zostaną całkowicie odcięte od dopływu tlenu. Tlen sprzyja rozkładowi mięsa ryb zapoczątkowując proces rozkładu i rozmnażania się bakterii, które w trakcie smażenia są eliminowane. Oczywiście transport w otoczce dwutlenku węgla musi uwzględniać długość trasy oraz ewentualny czas przestoju. Załadunek i rozładunek po to, aby do odpowiednich opakowaniach, w którym znajdują się ryby wsypać określoną ilość suchego lodu. Świeże ryby nie stykają się z suchym lodem, aby nie dochodziło do miejscowego zamrożenia mięsa ryb. Transport ryb w zimnym dwutlenku węgla przed świętami to nie jedyny hit sezonu przedświątecznego – korzystając z okazji, że do świąt mamy jeszcze sporo czasu transport ryb będzie jeszcze kontynuowany.