specjalistyczny transport lekówTransport leków jest najtrudniejszym do zorganizowania transportem ze względu na bardzo wąski zakres temperatury, którą należy zachować na całym odcinku drogi. Od wytwórcy do hurtowni lub od hurtowni do apteki. Szczególnie jest to istotne, gdy mamy do czynienia z preparatami leczniczymi, które wymagają zimnego łańcucha dostaw w przedziale temperatur od +2°C do +8°C. Są to najczęściej leki specjalistyczne, których skład jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany temperatury, dlatego również podczas załadunku i przeładunku musi być zachowana odpowiednia temperatura. Firma transportowa zajmująca się transportem leków musi posiadać odpowiednie środki techniczne i organizacyjne pozwalające na sprawną realizację transportu leków.

Transport leków w kontenerach

preparaty leczniczeFirmy transportowe, które nie posiadają specjalistycznych samochodów z izolowaną przestrzenią załadunkową korzystają z nowych rozwiązań technicznych, które umożliwiają utrzymanie kontrolowanej temperatury przez długi okres czasu. Z jednej strony można wymienić doskonałe obecnie opakowania izotermiczne, które posiadają kieszonki do umieszczania w nich materiału chłodzącego a w niektórych przypadkach nawet suchego lodu. Po drugiej stronie znajdują się kontenery chłodnicze dające gwarancje utrzymania wymaganej temperatury w trakcie całego procesu dystrybucji. Kontenery do transportu leków zapewniają właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz, gwarantując w ten sposób równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni. Układ chłodzenia znajdujący się w kontenerze do transportu leków zasilany jest z instalacji elektrycznej pojazdu (12-24V) lub też z sieci prądu przemiennego (230V). W przypadku awarii agregatu chłodniczego kontener gwarantuje utrzymanie właściwej temperatury przez kilka godzin, ponieważ jest on wykonany z materiałów izolacyjnych, które podtrzymują zimny łańcuch chłodniczy. Transport leków w kontenerach posiada tak jak i inne środki transportu swoje wady i zalety. Zaletą jest z pewnością to, że transport leków może odbywać się w różnych zakresach temperatur z wykorzystaniem jednej przestrzeni załadunkowej. Wadą jest spory wydatek, jaki musi ponieść dystrybutor leków oraz awaryjność systemu chłodzenia.

Transport produktów leczniczych przez firmę OCS

Transport produktów leczniczych powinien przebiegać z uwzględnieniem wymogów przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2008, Nr 45, poz. 271 ze zmianami) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy. Mając na uwadze wspomniane przepisy leki oraz produkty lecznicze nie mogą być transportowane tak jak każdy inny towar masowy. Działając zgodnie z ustawą firma OCS realizuje transport leków na zasadzie transportu dedykowanego. Jeden dedykowany samochód razem z kurierem odbiera partię leków od firmy dostarczając je bezpośrednio do odbiorcy, czyli do hurtowni lub z hurtowni do apteki, biorąc pod uwagę wymagania temperaturowe podczas przewozu leków:

Warunków standardowych od + 15 °C do + 25 °C, kontrolowanej temperatury – od + 8 °C do + 15 °C lub + 2 °C do + 8 °C. Firma OCS realizuje transport leków według zasad Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. 

System elektronicznego nadzoru i pomiaru temperatury, który znajduje się w przestrzeni załadunkowej pozwala na precyzyjny pomiar oraz reakcję na wszelkie zmiany temperatury, które przekraczają określone normy. System nadzoru informuje o lokalizacji w czasie rzeczywistym. Informacje te są udostępniane zleceniodawcy w formie wydruku lub elektronicznej. Specjalistyczne pojazdy z zabudową izotermiczną, jakimi dysponuje firma OCS z umieszczonym agregatem chłodniczym oraz podgrzewaniem postojowym gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas krótkich i długich tras. Wykorzystanie specjalistycznych samochodów oraz urządzeń zintegrowanych z systemem informatycznym, które pozwalającym na rejestrację i monitoring temperatury w trakcie całego procesu dystrybucji gwarantuje zabezpieczenie produktów leczniczych przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych. Eliminuje tym samym ryzyko dostarczenia do hurtowni lub aptek leków o obniżonej jakości.

Do transportu produktów leczniczych w zimnym łańcuchu dostaw firma OCS korzysta również z opakowań izotermicznych, dzięki czemu można łączyć transport leków z mniej lub bardziej wrażliwymi farmaceutykami. Specjalistyczny transport leków realizowany jest również drogą napowietrzną nie tylko do krajów wspólnoty Unii Europejskiej ale niemal na całym świecie.

Realizacją transportu leków w kontrolowanej temperaturze zajmuje się osobny dział firmy OCS „transport leków” Zanim zamówisz transport wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w tym dziale, aby zapoznać się ze szczegółami usługi oraz cenę transportu.