Dzięki wykorzystaniu izotermicznych środków transportu owoce i warzywa trafiają na nasz stół świeże i zdrowe. Tak jest w sezonie letnim kiedy to w końcu po długiej zimie (zawsze jest za długa) możemy się cieszyć zdrowym jedzeniem. Chrupiącymi warzywami i soczystymi owocami. Tak jest latem, a zimą? Zimą również odbywa się transport warzyw i owoców niemniej jednak w odmiennym stanie. W stanie zamrożonym do – 18 °C lub jeszcze zimniej. W stanie głębokiego zamrożenia -78 °C.

Transport świeżych brzoskwiń

Polska jest spichlerzem Europy. Zawsze tak było i jest i miejmy nadzieję, będzie. Z naszego kraju w swoją długą podróż wyruszają warzywa i owoce w formie mrożonek. Nasze polskie mrożonki są znane niemal w każdym zakątku świata ze względu na swoje walory odżywcze i smakowe. Tak samo nasze brzoskwinie corocznie odbywają swoją długą podroż do takich krajów jak: Niemcy, Holandia, USA, Japonii itp. Lista jest naprawdę długa dlatego tez nie ma sensu wymieniać wszystkich krajów do których trafiają nasze brzoskwinie. W sezonie zbiorów, brzoskwinie transportowane w stanie schłodzonym, ale ich transport wcale nie należy do łatwych. Zdrowe owoce brzoskwiń są podatne na zgniecenie, stłuczenia oraz gnicie podczas transportu. Brzoskwinie są bardzo delikatne dlatego też należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Bardzo pomocny w transporcie brzoskwiń jest dwutlenek węgla. Zresztą nie tylko w transporcie tych owoców. Inne delikatne owoce transportowane są w otoczce dwutlenku węgla aby powstrzymać ich proces dojrzewania.

Dojrzewanie owoców podczas transportu

 

W procesie dojrzewania ważnym czynnikiem jest oddychanie. Nie ma tutaj żadnej pomyłki. Owoce po zerwaniu oddychają dojrzewając w skrzyniach. W normalnych warunkach przechowywania ilość pochłanianego tlenu równa się ilości wydalanego dwutlenku węgla. Już dawno stwierdzono że przy ograniczeniu dopływu tlenu do owoców spowolniony zostaje proces dojrzewania i ich starzenia się. Nasze babcie wiedząc o tym na zimę zawijały owoce w gazetę aby ograniczyć dopływ tlenu który przyczynia się do gnicia owoców i warzyw. Dla powstrzymania starzenia się owoców pomocna jest również temperatura.

Najprostszym sposobem na obniżenie intensywności procesu starzenia się poprzez oddychanie owoców, jest ich przechowywanie w temperaturze zbliżonej do ich temperatury zamarzania. Oczywiście należy uważać aby spadek temperatury nie doprowadził do miejscowego przemrożenia produktów. W przypadki przechowywania i transportowania brzoskwiń jest to szczególnie ważne. Przechowywanie owoców i warzyw w niskiej temperaturze pozwala przedłużyć ich świeżość do kilkudziesięciu dni. Te kilkanaście dni pozwala na transport owoców do niemal każdego miejsca na świecie. Oczywiście z wykorzystaniem transportu napowietrznego. Punkt zamarzania brzoskwiń wynosi od –2.5 do –3°C niemniej jednak transport odbywa się w nieco cieplejszym klimacie, o parę stopni wyżej. Należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza podczas transportu która również nie jest obojętna dla tych owoców. Przyjmuje się że brzoskwinie można przechowywać w temperaturze od 0 do -1°C i wilgotności dochodzącej do 90% od dwóch do sześciu tygodni.

Transport brzoskwiń w suchym lodzie

Transport brzoskwiń odbywa się również w suchym lodzie. Nie tylko w stanie głębokiego zamrożenia na co pozwala suchy lód, który posiada temperaturę -78 °C. Transport świeżych brzoskwiń odbywa się w otoczce zimnego dwutlenku węgla który jest wynikiem sublimacji suchego lodu. Suchy lód składa się z zestalonego dwutlenku węgla w procesie ściskania i rozprężania. W kontakcie z cieplejszym podłożem, powietrzem przekształca się ponownie z ciała stałego w gaz CO2. Tak jak już wspominaliśmy na samym początku dwutlenek węgla powstrzymuje proces dojrzewania dzięki czemu owoce trafiają w stanie świeżym do każdego domu. Oczywiście w ten sam sposób transportowane i przechowywane są również inne owoce. Doskonałym przykładem jest transport borówki. Transport świeżych owoców odbywa się w opakowaniach izotermicznych w których znajdują się kieszonki na suchy lód. W procesie sublimacji wytwarzany jest dwutlenek węgla który wypełnia całe opakowanie zimnym dwutlenkiem węgla. Brak tlenu, odpowiednia wilgotność sprzyja utrzymaniu świeżości owoców na czas transportu. Do transportu brzoskwiń w suchym lodzie wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 16 mm. Zarówno w otoczce zimnego dwutlenku węgla jak również w stanie zamrożonym. Granulat fi 16 mm już dawno zastąpił bloki lub płaty suchego lodu w transporcie ponieważ intensywność sublimacji a tym samym wytwarzanie dwutlenku jest większe. 

Brzoskwinie

Brzoskwinie są bogatym źródłem witamin i minerałów. Niska kaloryczność owoców brzoskwini a przy tym bogactwo witamin jest doceniana przez wielu konsumentów. Dojrzałe owoce brzoskwiń posiadają wiele składników odżywczym w tym witaminę A oraz naturalnego przeciwutleniacza, witaminę C. Posiadają rzadko występującą w owocach witaminę K. Kobiety które dbają o swoją cerę powinny zainteresować się brzoskwiniami ponieważ posiadają one witaminę E oraz B a przy tym spore ilości beta-karotenu i błonnika który wspomaga układ trawienny. Brzoskwinie to także doskonałe źródło minerałów takich jak; wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk oraz miedź. Jak widać z powyższego warto jeść owoce brzoskwiń w sezonie ich zbiorów.