dostawa szczepionekDostawa szczepionek od wytwórcy do odbiorcy wymaga zachowania kontrolowanej temperatury dostaw. Zimny łańcuch chłodniczy musi być zachowany, o czym wspominaliśmy już parokrotnie zarówno w artykułach jak i portalach społecznościowych. Zastawania nas jednak zdziwienie użytkowników portali społecznościowych, którzy nie byli świadomi tego, że szczepionki dla zwierząt są tak samo traktowane jak szczepionki dla ludzi. Otóż nie ma tutaj żadnej różnicy czy transport szczepionek jest przeznaczony dla ludzi czy też dla zwierząt. Mało tego, wymagania i warunki przechowywania szczepionek dla zwierząt są bardziej restrykcyjne niż tych, które sami otrzymujemy. Dotyczy to szczególnie zwierząt, które przebywają w zoo, koni, które biorą udział w wyścigach lub reproduktorów. Lista jest oczywiście o wiele dłuższa.

Dostawa szczepionek

szczepienieDostawa szczepionek to zimny łańcuch dostaw od wytwórcy do odbiorcy. Wraz z postępem, rozwojem nauki łańcuch dostaw staje się bardziej złożony, ponieważ skład szczepionek ulega nieustannej zmianie. Poprzez zmiany zachodzące w przemyśle farmaceutycznym powstają coraz bardziej szczegółowe, restrykcyjne przepisy dotyczące transportu szczepionek leków oraz produktów leczniczych. Good Distribution Practice [GDP] sprawiają, że firmy farmaceutyczne kładą duży nacisk na audyt całego procesu dystrybucji. Transport szczepionek dla zwierząt również podlega powyższym przepisom. Nie ma tutaj różnicy czy szczepionka jest przeznaczona dla rasowego psa czy też zwierząt hodowlanych, które są później przeznaczone do uboju. Warunki transportu szczepionek i przechowywanie szczepionek są istotne dla uzyskania właściwych rezultatów szczepień:

  • wytworzenia prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu
  • optymalnej skuteczności szczepionki
  • minimalizacji ryzyka niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

Zimny łańcuch szczepionek

 

zimny łańcuch szczepionekSzczepienie zwierząt polega na wprowadzeniu do organizmu zwierzęcia żywych (zmodyfikowanych, unieszkodliwionych) lub martwych mikroorganizmów. Wprowadzone do organizmy zwierząt wywołujących odpowiedź układu odpornościowego który w te sposób uczy się bronić przed daną chorobą. Cele szczepień zwierząt w tym zwierząt hodowlanych jest ograniczenie strat ekonomicznych spowodowanych schorzeniami zakaźnymi. Transport szczepionek odbywa się w różnych warunkach kontrolowanej temperatury, ponieważ zależy to w głównej mierze od jej składników, z których została wykonana. Dla jednych może to być temperatura + 2°C a + 8 °C a dla innych nieco wyższa. Zapewnienie odpowiednich warunków podczas transportu jest zadaniem priorytetowym, lecz w przypadku ładunku, który składa się z szczepionek o różnej temperaturze transportu i przechowywania występuje szereg problemów, które trzeba rozwiązać. W przypadku transportu szczepionek dla zwierząt o różnej temperaturze stosowane są opakowania izotermiczne, które są w stanie utrzymać kontrolowaną temperaturę od 90 do 190 godzin w zależności od ich budowy i warstwy izolacyjnej. Opakowania pozwalają na łączenie transportu szczepionek o różnej temperaturze przechowywania a tym samym zaoszczędza się czas i pieniądze. Firmy transportowe takie jak OCS posiadające długoletnie doświadczenie w transporcie farmaceutycznym wiedzą jak to zrobić. Wiedzą jak zaoszczędzić pieniądze zleceniodawcy. Transport łączony szczepionek opłacalny jest dla wszystkich ze stron. W przypadku braku odpowiedniej logistyki transport szczepionek musiałby być wykonywany oddzielnie, samochodami z agregatem chłodzącym i dla każdej grupy szczepionek musiałby być dedykowany oddzielny samochód. Zimny łańcuch szczepionek jest opłacalny wówczas, gdy przy pomocy jednego środka transportu przewożone są szczepionki z różnych grup i wymagań temperaturowych.

Żle przechowywana szczepionka lub transportowana w nieodpowiednich warunkach może mieć negatywny wpływ na zwierzęta, które będą poddawane szczepieniom.

Szczepienie zwierząt

szczepienie zwierzątOdpowiedzialni właściciele psów, kotów oraz innych zwierząt domowych wiedzą, że naszego czworonożnego pupila, niezależnie od wieku powinniśmy zaszczepić. Okresowe szczepienia pomogą  uchronić go przed wieloma groźnymi schorzeniami lub złagodzić przebieg choroby. Wszystkie psy poddaje się obowiązkowym szczepieniom na wściekliznę a pozostałe szczepienia naszych milusińskich są dobrowolne. Chyba wszyscy wiecie, że wścieklizna jest bardzo groźna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Źródłem zakażenia wścieklizną mogą być różnego rodzaju ssaki: psy, koty, lisy, gryzonie. Planując kalendarz szczepień naszego pieska warto zadbać o pozostałe szczepienia (choć nie są one wymagane prawem) ponieważ nasz pupil na spacerze ma codziennie kontakt z innymi psami i ich odchodami. Szczepienia pozwolą uniknąć przykrych następstw związanych z zachorowaniem naszego pupila na takie choroby zakaźne jak: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, parainfluenza i zakaźne zapalenie wątroby.