transport-swiezych-rybTransport ryb najczęściej odbywa się poprzez transport drogowy niemniej jednak, jako firma specjalistyczna realizowaliśmy również transport napowietrzny ryb z naszego kraju. Najczęściej były to ryby słodkowodne, które trafiały do państw wspólnoty Unii Europejskiej. Jak widać można to porównać do handlu wymiennego. Wysyłamy za granicę smaczne pstrągi a sprowadzamy łososia lub inne smaczne ryby. Poprzez transport lotniczy trafiają do naszego kraju ryby w stanie świeżym. Świeżym, czyli ani nie mrożone lub lekko zamrażane a świeże zasypane lodem pochodzącym z zamrożonej wody.  

Transport świeżych ryb

Transport świeżych ryb odbywa się również w zimnym dwutlenku węgla który pochodzi z suchego lodu. Suchy lód jest zamrożonym dwutlenkiem węgla o temperaturze – 78 °C lecz istotą takiego transportu nie jest ich zamrażanie. Chodzi tutaj o to, aby ryb nie zamrażać, ponieważ tracą one wówczas swoje właściwości smakowe i odżywcze, dla których ryby przecież kupujemy. Ryby świeże powinny być transportowane w temperaturze pomiędzy -1°C a +2°C. Jest to stan bliski zamrożenia. Suchy lód, który jest używany w transporcie ryb jest po to, aby zachować niską temperaturę wewnątrz opakowania, pojemnika lub kontenera wypełniając poprzez sublimację dwutlenkiem węgla całą przestrzeń. Dwutlenek węgla wypiera tlen, który przyśpiesza psucie się ryb oraz obniża temperaturę wewnątrz opakowania. Suchy lód znajduje się w odpowiednich kieszonkach, pojemnikach, z którego wydobywa się cały czas zimny dwutlenek węgla. Ryby w stanie świeżym mogą być transportowane zarówno w pojemnikach lub całej przestrzeni ładowni a wówczas jest to transport samochodami typu mrożnia. W samochodach typu mrożnia znajduje się oddzielne miejsce do zasypania suchego lodu bez otwierania ładowni. Gdy transport świeżych ryb jest realizowany na długie trasy samochodami typu mrożnia zabierany jest również zapas suchego lodu, który w trakcie trasy jest uzupełniany.

Suchy lód w transporcie ryb

suchy-lod-w-blokachSuchy lód posiada temperaturę – 78 °C i składa się w całości z dwutlenku węgla. Suchy lód uzyskiwany jest dwutlenku węgla, który w procesie ściskania i rozprężania zamieniany jest w śnieg, który jest prasowany do postaci granulatu, płatów bądź bloków. Na zdjęciu widać jest suchy lód w formie bloków, które można było zobaczyć, gdy do sklepów dostarczane były lody „Bambino” tak popularne i zjadane ze smakiem przez wielu dzieciaków. Suchy lód nie pochodzi z zamrożonej wody, dlatego też nie rozmraża się pozostawiając kałużę wody a zamienia się w gaz. Dwutlenek węgla z którego został wytworzony. C02 wypełnia całą przestrzeń bagażową bądź przestrzeń opakowania w którym się znajduje ponieważ nie można sublimacji powstrzymać. Nie można jej powstrzymać ponieważ zewnętrzna temperatura nigdy nie osiągnie temperatury takiej samej jak suchego lodu czyli – 78 °C. Niesamowite zimno oraz sublimacja jest wykorzystywana jest w transporcie ryb świeżych, ale nie tylko ryb. W ten sam sposób transportowane jest świeże mięso w tym również drobiowe. Ryby w stanie zamrożenia oraz produkty rybne transportowane są w temperaturze poniżej -18°C samochodami typu chłodnie, które posiadają agregat chłodzący. Ryby wędzone oraz przetwory rybne od 0°C do +10°C. Więcej informacji w artykule „Transport ryb

Mięso ryb

Ryby to bardzo cenne źródło potrzebnych składników odżywczych dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. To nie tylko smaczny ale zdrowy składnik naszej diety. Mięso ryb jest bogatym źródłem kwasów omega-3, witaminy D3 oraz makro i mikro elementów. Są nim: fluor, selen, jod, fosfor, wapń. Mięso ryb zawiera również aminokwasy takie jak lizyna, metionina i cysteina, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aminokwasy zawarte w świeżych rybach występują w idealnych proporcjach odpowiadających zapotrzebowaniu człowieka, dlatego białko ryb zaliczane jest do pełnowartościowych, a ze względu na wysoką ich strawność a tym samym są łatwo przyswajane przez nasz organizm. Ryby można podzielić na ryby morskie i ryby słodkowodne, których zawartość tłuszczu jest różna w zależności od pochodzenia i gatunku. Uważa się, że ryby morskie są bogatsze w tłuszcze omega-3 od ich słodkowodnych pobratymców.

Mięso karpia

karpKarp gości na naszych stołach nie tylko od święta. Karp jest konsumowany w mniejszej ilości poza świętami, chociaż o nim się najwięcej mówi pisze przed każdymi świętami. Gości on w dużej ilości na stołach wszystkich polskich domów na wigilię i bez niego większość gości nie zasiądzie do stołu. Karp należy on do ryb średniotłustych i nie zawiera zbyt wielu kalorii. Jest bogaty w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu, takie jak łatwo przyswajalne białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Witaminy, mikroelementy oraz fosfor tak jak inne ryby. Karp żyje zarówno w dzikich akwenach, jak również jest hodowany w stawach. Gatunki te różnią się jednak między sobą. Do ryb karpiowatych zaliczana jest również: brzana, karaś, leszcz, świnka.