Firma OCS dostarcza regularnie farmaceutyki do Poznania. Dostawy realizowane są cyklicznie i odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu. W zależności od wymagań temperaturowych farmaceutyków transport realizowany jest z wykorzystaniem specjalistycznych samochodów z agregatem chłodniczym lub w opakowaniach i kontenerach. Zależy to w głównej mierze od ilości przewożonych leków. Należy pamiętać, że leki muszą być przewożone w ściśle określonej temperaturę oraz wilgotności. Najważniejsze jest to, aby farmaceutyki pokonały tresę (310,3 km) z Warszawy do Poznania w ściśle określonych warunkach. Dzięki trasom szybkiego ruchu jesteśmy w stanie dotrzeć do Poznania w 3 godziny i 15 minut nie naruszając przy tym żadnych przepisów drogowych. Dostawa leków do Poznania realizowana jest najczęściej trasą A 2.

Transport leków zgodny z przepisami

Obecnie w wiadomościach można usłyszeć, że brakuje szczepionek. Szczepionek, które są tak ważne dla nas wszystkich. Są to szczepionki pierwszej potrzeby w okresie pandemii. Aby zapewnić zdrowie społeczeństwa, tego typu transport powinien być wspierany i rozwijany. Po bliższym zapoznaniu się z problemem okazuje się, że trudności wynikają z możliwości firm realizujących tego typu transport. Firmy transportowe takie jak OCS podejmująca się takiego zadania musi spełniać wytyczne ustawy, które dotyczą transportu leków i innych produktów farmaceutycznych. Nie jest to takie proste. Oczywiście firmy z długoletnią praktyką realizujące od lat tego typu transport, są w stanie sprostać wymaganiom. Wypełnić w całości wymagania według prawa farmaceutycznego (Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271). Jest to ustawa regulująca zasady dopuszczenia produktów leczniczych do dystrybucji. W świetle powyższej ustawy produkty lecznicze nie mogą być traktowane tak jak inne przewożone produkty. Serwis krajowy i międzynarodowy firmy OCS dysponuje odpowiednimi środkami dlatego nawet w czasach pandemii dostarczamy leki regularnie.

Transport farmaceutyków musi się odbywać z zachowaniem odpowiedniej temperatury i wilgotności określonej przez producenta. W transporcie farmaceutycznym nic nie dzieje się przypadkowo. Nawet gdy w ciągu jednej wykonywanej usługi należy przewieść leki o różnych wymaganiach temperaturowych, każde opakowanie lub kontener z lekami jest pod stałą kontrolą. Rejestratory temperatury umieszczone w opakowaniach lub kontenerach informują na bieżąco jaki zakres temperatury panuje wewnątrz.

W trakcie transportu leków nic nie dzieje przypadkowo. Kontenery, w których dostarczamy farmaceutyki do Poznania i innych miast w Polsce, muszą spełniać odpowiednie wymagania. Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego i Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej transport produktów leczniczych, leków i szczepionek musi odbywać się w sposób gwarantujący bezpieczeństwo przewożonym towarom. Podejmując się transportu leków firma OCS gwarantuje odpowiednie warunki transportu. Po wykonaniu usługi

Dystrybucja leków

Dystrybucja farmaceutyków odbywa się w trzech podstawowych przedziałach temperatur: od +2°C do +8°C, od +8°C do +15°C i od +15°C do +25°C. Zależy to od wymagań danej grupy farmaceutyków. Wszystko się zmieniło, gdy na świecie pojawił się koronawirus. Szczególne wymagania szczepionek na koronawirusa sprawiły, że do tej grupy należy dopisać dwa zakresy temperatur. Pierwszym przykładem jest transport szczepionek na koronawirusa firmy Pfizer, który musi być przeprowadzony w temperaturze -75°C do -80°C. Codziennie w Polsce wykonywanych jest ponad 40 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na szczepionki, punkty szczepień muszą być zaopatrywane niemal codziennie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest transport szczepionek w kontenerach, w których suchy lód jest używany jako chłodziwo. Suchy lód posiadający temperaturę -78°C sprawdza się rewelacyjnie w transporcie tego typu szczepionek. Każdy kontener wykorzystywany do tego typu transportu specjalistycznego musi posiadać nie tylko rejestratory temperatury, ale również lokalizator GPS. Dzięki temu w dowolnym momencie można sprawdzić, gdzie znajduje się kontener i przygotować się do odbioru szczepionek.

Innym przykładem jest transport szczepionek na koronawirusa firmy Moderna. Mimo takiego samego działania szczepionkę Mederna można transportować w temperaturze -20°C. Aby zachować odpowiednie właściwości szczepionek, należy zapewnić takie same warunki temperaturowe podczas jej przechowywania. Wykorzystując do tego typu transportu nowoczesne opakowania takie jak: Credo lub CoolGuard Advance, w których znajdują się próżniowe panele izolacyjne, transport może się odbywać bez suchego lodu. Opakowania tego typu gwarantują zachowanie temperatury od -15°C do -25°C do 120 godzin. Jest to wystarczający czas, aby dostarczyć szczepionki do każdego punktu szczepień i klinik w Polsce.